VÝBĚŽEK.EU

Jiří Himmel

V pátek 10. srpna proběhl již třetí koncert 10. ročníku multižánrového festivalu STŘEKOVSKÉ HUDEBNÍ LÉTO. V nádherném prostředí terasy hradu Střekov v Ústí nad Labem předvedli "pražští cynici" JANANAS s frontmankou Janou Infeldovou, že jsou ve výtečné kondici a vystřihli bravurní koncert. Uskupení, které svým přístupem a tvorbou zcela nabourává vžité stereotypy pojmu "folková kapela" a vnáší do českého folku novou energii, staví svůj repertoár na vysoce kvalitních textech se současnými tématy, svěžím nadhledu, chytrém humoru a chytlavých melodiích.
 

Páteční koncert byl postaven především na písních z nového alba TO SAMO (které zaznělo téměř celé), ale byly připomenuty i některé věci z prvního alba z roku 2010. Tradičně zcela zaplněná hradní terasa se výborně bavila a mohutným aplausem si vyladěné publikum vynutilo několik přídavků.
 

CO JE STŘEKOVSKÉ HUDEBNÍ LÉTO
Hudební minifestival, původně zamýšlený jako prázdninová přehlídka jazzových a bluesových kapel v romantickém prostředí hradu Střekov, se ustálil jako pravidelná akce prázdninového programu hradu a stal se multižánrovým. Každé léto čtyři koncerty v průběhu osmi týdnů v pohledném prostoru pod širým nebem. Od prvního ročníku získal festival dobré renomé a jeho koncerty jsou pravidelně vyprodávány. Jeden ze svých posledních koncertů tu mělv roce 2016 pan Radim Hladík, na letošní Krausberry se na terasu natěsnalo přes tři stovky diváků.


Hlavou i srdcem SHL je pohodový a milý člověk Martin KRÁĽOVSKÝ (s velkými zkušenostmi v oblasti kulturního dění např z dlouhodobého působení v pražské Malostranské besedě). Po pátečním koncertě jsme ho zdrželi aspoň na tři otázky:
 

Martine, když jste před devíti roky produkoval první Střekovské hudební léto, předpokládal jste, že se z něho stane pravidelná a vždy hojně navštěvovaná akce?
Když jsme my oba – to je nutné přiznat – stáli u zrodu festivalu (pozn.- autor v tom čase byl kastelánem hradu Střekov), nevím jak vy, ale já nic podobného nečekal. Vůbec bych nevěřil, že by to mohlo mít tolik pokračování, že vystřídáme tolik kapel, že bude takový zájem hudebníků o vystoupení na Střekově, tak velký zájem lidí, kteří se budou několik měsíců dopředu ptát: "A bude letos Střekov?" Jsem mile překvapen a velmi si toho vážím - ač si uvědomuji, že to zní klišoidně. Samozřejmě to nesmírně těší.

 

Jak vlastně vybíráte kapely pro každý ročník?
Právě dnes po koncertě Jananasu jsem si uvědomil, jak důležité je pro mne mít celý večer jako jeden organismus. Od kastelána, přes pomocníky s technikou, zvukaře, až po kapelu. Musí to dýchat stejnou energií, jinak je možné, že se něco nepovede. Není to pouze o dobré hudbě. Je to i o kamarádství. Takže muzikanty vybírám z řad kamarádů.

V příštím roce bude hrad Střekov slavit 700 let. Chystáte na SHL něco speciálního? Na co se můžeme těšit?
Od dalšího ročníku bych chtěl na pár let vzdát poctu několika muzikantům, které jsem měl moc rád. Ten první by měl zavzpomínat na Petra Skoumala. Ale kdo a kdy vystoupí zatím nevím.


Pár let...to zní jako velký příslib trvání tradice. Tak děkujeme.

~

ÚSTECKÝ DENÍK

Martina Kráľovského se ptal Radek Strnad

Která skupina přijede na hrad Střekov poprvé, kterou byste  mohl pozvat klidně pokaždé?
Poprvé přijede na hrad Střekov Jananas a Kateřina Steinerová & Her Swing Boys. „Pokaždé“ na hrad nikdo z kapel nepřijede. Dvakrát a dost. I když... Letošní první kapela Petr Kalandra Memory Band startovala první ročník festivalu a letos bude startovat ten jubilejní desátý, ale vlastně hrají na festivalu již potřetí. Po loňském koncertě si je vyžádal generální partner Petr Houška ještě jednou. Přiznávám, že jsem je velmi rád oslovil znova. Generálnímu partnerovi se neodmlouvá. Ale aby hráli každý rok, to ne!


Nepředpokládám, že byste některou nemusel, přesto: Kdo bude tentokrát Vašemu srdci nejblíže?

Všichni jsou mi blízcí. Přes kluky z Kalandra Memory Bandu, které znám velmi dlouho, Martina Krause, kterého jsem dlouhá léta potkával v Malostranské besedě, Jananas, na které jsem jednou „vsadil“ a oni nezklamali a jsou víc a víc úspěšní, až po Katku Steinerovou, kterou znám nejkratší dobu, ale o to intenzivněji. Vypadá to, že poslední účinkující bude patrně odpovědí na vaši otázku. Životní partnerky bývají srdci nejblíž.

Se kterou z letos pozvaných kapel máte nejniternější zážitek a proč? Ze kdy a odkud?

Tím, že jsou mi všichni blízcí, tak mám s každou z kapel zážitek, který mám v sobě hluboko, pamatuji si ho a myslím, že si ho budu pamatovat do konce života. S první kapelou letošního jubilejního léta mám mj. velmi smutný zážitek z letoška, kdy zemřel řidič kapely, plnohodnotný člen Petr Bláha. Budu si Petra už napořád pamatovat a vzpomínat na něj.
S Martinem Krausem si budu pamatovat jeho rozzářené oči, když jsem ho opět do Ústí na hrad Střekov pozval (letos podruhé). Od tvrdého rockera to nečekáte.
Jananas je za ta léta kapela mých kamarádů, kteří mě nepřestávají překvapovat, bavit a mají můj obdiv. Kdysi dávno jsem o nich mluvil s Petrem Skoumalem, který je každému doporučoval a oba jsem si říkali, jak velké zjevení v nich na hudební scéně máme. Pro zajímavost; přes Petra se k nim dostal Olin Nejezchleba nebo Michal Prokop.

Katka Steinerová & Her Swing Boys je můj šálek kávy se vším všudy. Hudbou, tancem, nábojem První republiky. A taky mám radost, že, ač trochu předčasně, oslavíme na Střekově 100 let vzniku Československa swingovým koncertem a tančírnou.

Skvělí pražští folkoví Jananas sice zapomněli dát na svá dvě alba píseň „Jeho dcer pro Karla Gotta“, ale předloni ji na festivalu v Lovosicích hráli a bylo to skvělé. Můžeme s ní počítat také na Hradě Střekově?

Vy myslíte hardcorovou písničku o starých otcích, která je zakončena fragmentem refrénu písničky pro Karla Gotta od jeho maželky a jeho dcer, že? No... měl jsem co dělat, abych vaší otázku rozklíčoval. :) Nechtěl jsem si vymýšlet a zavolal Jendovi Vávrovi – jednomu z autorů textů a hudby kapely Jananas, který mi na vaší otázku odpověděl: „Můžete! Písnička je ve standardním repertoáru našeho hard–folkového kvartetu.“

Je to náhoda, že tato kapela poprvé v Ústí vystoupí?

Není to náhoda. Stál jsem o ně tři roky, ale nemohli jsme spolu najít termín. Pořád se to krylo s něčím, s někým. Loni už to vypadalo, že to vyjde a ono nic. Nakonec se mi tenhle „katalog Supraphonu“ hodil k desátému ročníku dokonale. A vyšlo to. Kdo je zná, ví, co od nich čekat. Kdo je nezná, ať se přijde podívat. Už není tolik kapel, které takto skvěle pracují se slovem, s češtinou. Je to radost poslouchat.

Co nás čeká od Krausberry? Čím to bude „Malá parta?

Nedorazí velká rocková parta, ale „folk–rockové trio“ Martin – Mário – Ježek. Když jsem na tohle trio šel poprvé do Balbínovy poetické hospůdky u nás na Vinohradech, čekal jsem umírněné akustické trio. Něco jako když hraje Michal Prokop s Honzou Hrubým a Lubošem Andrštem. Prostě žádný Framus 5. A ono ne! Trio se silným rockovým nábojem. Takže; tohle můžou náštěvníci druhého koncertu (27.července) čekat od malé party Krausberry!

Už jste chtěl někdy  koncerty na Hradě vzdát? Třeba kvůli počasí či nepřízni publika nebo osudu?

Ví se, že jsem chtěl vzdát loňský ročník. Nevypadalo to dobře. Ale říkal jsem si: „Přece to nevzdáš u 9.ročníku, když tě za rok čeká nečekaná desítka!?“ Jsem rád, že se nemuselo nic rušit, že se nemusel ten letošní 10.ročník odkládat.

Dcera vám pomalu roste, i na ní vidíte, jak se Střekovské hudební léto mění. Začnete časem zvát i hudbu pro ni a děti dalších návštěvníků? A třeba nějaké divadélko? Nebo dětem rozdáte flétničky…?
Vzpomenu opět na Petra Skoumala, se kterým jsme byli předdomluveni, že na Střekov zavítá. Tenkrát se malá Karolka těšila, že si s Petrem, Olinem (Nejezchlebou) a Norbim (Kovácsem) zazpívá „Když jde malý bobr spát“. Bohužel nám Petr mezitím odešel do muzikantského nebe. Ale všem našim festivalovým dětem můžu slíbit, že příští rok budeme na Petra Skoumala na Střekově vzpomínat. Tak ať letos vezmou s sebou dospěláci děti a příští rok zase děti své rodiče. Na všechny se budeme těšit.